0

مدارک جدید سیسکو Cisco

دسته بندی ها : آخرین مطالب ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ MJ K 1217 بازدید

همانطور که میدانید هر ساله سیسکو تغییرات و تکنولوژی های جدید خود را در Cisco live خدمات علاقمندان و سیسکوکار ها می رساند.

سیسکو امسال (ژوئن ۲۰۱۹ ) در سیسکو لایو که در تاریخ ژوئن ۲۰۱۹ به مدت ۵ روز کالیفرنیا برگزار شد یک خبر خیلی مهم برای شبکه کارها و سیسکوکارها داشت.

در این اطلاعیه سیسکو اعلام کرد ساختار مدارک آموزشی به کل تغییر داده می شود و علاقمندان به دوره های سیسکو جهت شرکت در امتحان بین المللی باید از نوع جدید مدارک که از تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ اعمال میشوند امتحان بدهند.

در این پست سعی میکنم شما علاقمند و سیسکوکار عزیز را با تغییراتی که در کمتر از ۶ ماه قرار است برروی مدارک سیسکو اعمال شود آشنا کنم تا اگر قصد شرکت در آزمون بین المللی سیسکو را دارید سریع تر دست به کار شده و خود را برای آزمون جدید آماده کنید.

سیسکو سیاست جدید گواهی نامه های خود را Cisco Next Level Certifications نام گذاری کرده است.

همانطور که میدانید قبلا و در حال حاضر مدارک سیسکو در سطح اولیه و مقدماتی به موارد مختلفی مانند CCNA R&S, CCNA Voice, CCNA Wireless, CCNA Data canter و… تقسیم بندی می شد که دانشجویان با توجه به علاقمندی خود در یکی از گرایش فوق شروع به آموزش و یادگیری دوره می کردند، و پس از اخذ مدرک اولیه CCNA در ادامه به اخذ مدارک پیشرفته مانند CCNP اقدام می کرد، بعنوان مثلا اگر دانشجویی میخواست در حوزه وایرلس آموزش ببیند اول دوره CCNA Wireless را میگذراند و سپس CCNP و CCIE Wireless تخصص کسب می کرد بدون آنکه بداند در حوزه ویپ و دیتاسنتر چه چیزهایی آموزش داده می شود.

سیسکو در سیاست جدید اولین اقدامی که کرد همه زیر شاخه های CCNA را حذف کرد یعنی دیگر گواهی نامه ای بعنوان CCNA Wireless یا CCNA Data Center و… نخواهیم داشت و از تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ فقط یک CCNA را خواهیم داشت.

در CCNA جدید مباحث فقط مرتبط به R/S نبوده بلکه مواردی جدیدی به CCNA اضافه خواهد شد، این موارد میتواند شامل مباحث وایرلس، ویپ، دیتاسنتر، کلود، امنیت، طراحی و… باشد.

 شماره امتحان یا اگزم کد CCNA جدید ۳۰۱-۲۰۰ دویست – سیصد و یک خواهیم بود. در نظر داشته باشید که در CCNA جدید مطالب ارائه شده در عمق کم و اولیه می باشد.

همانطوری که میدانید در حال حاضر برای دریافت گواهی نامه CCNA می توانستیم به دو روش عمل کنیم، اول اینکه مستقیم با یک امتحان ۱۲۵-۲۰۰ مدرک CCNA را دریافت کنیم یا اینکه با دو آزمون ICND 1 exam code 100-105 یا CCENT و ICND 2 exam code 200-105 آن را دریافت کنیم.

در سیاست جدید دیگر آزمونی با عنوان CCENT یا ICND1 نخواهیم داشت و برای شروع فقط و فقط یک CCNA را داریم.

از طرفی دیگر قبلا برای شرکت در دوره های پیشرفته یا CCNP سعی می کردیم مدرک اولیه یا CCNA آن را اخذ کنیم در سیاست جدید دیگر دغدغه این موضوع حذف شده، یعنی اگر شما بخواهید در تخصص وایرلس دانش کسب کنید فقط نیاز دارید که CCNA جدید با کد امتحان ۳۰۱-۲۰۰ دویست – سیصد و یک در اخذ کنید سپس به آزمون CCNP آن فکر کنید.

سیسکو در سیاست جدید برای CCNP شش تا گرایش جدید اضافه کرده است، این شش تا گرایش شامل موارد زیر می باشد:

 • CCNP Enterprise
 • CCNP Data Center
 • CCNP Security
 • CCNP Service Provider
 • CCNP Collaboration
 • Cisco Certified DevNet Professional

سیسکو DevNet یک گرایش خیلی جدید می باشد که در این گرایش بصورت تخصصی برروی مباحث Automating و Programming  پرداخته می شود.

تمام گرایش های جدید CCNP دارای دو بخش از آزمون به نام های Core Exam و Concentration exams می باشد که دانشجو میتواند براساس علاقه خود Core Exam یا یکی از امتحانات تخصصی یا Concentration شرکت کند.

آزمون های Concentration برای هر گرایش دارای چندین اگزم می باشد.

بعنوان مثال برای گرایش CCNP Enterprise یک آزمون  کور با نام Implementing and Operating Cisco Enterprise Network Core Technologies (ENCOR) با اگزم کد ۳۰۰-۴۰۱ ENCOR داریم و ۶ تا اگزم تخصصی با کد های ۳۰۰-۴۱۰ ENAPRSI, 300-415 ENSDWI, 300-420 ENSLD, 300-425 ENWLSD, 300-430 ENWLSI, 300-435 ENAUTO را داریم که هر کدام بصورت تخصصی برروی مطالب خود تمرکز می کند.

در حال حاظر اگر علاقمندی بخواهد برای آزمون CCNP R&S شرکت کند باید سه آزمون با نام های CCNP Routing, CCNP Switching و CCNP TS را با موفق پاس کند تا یک مدرک CCNP دریافت نماید، اگر علاقمندی فقط Routing را پاس کند مدرکی بعنوان Routing به آن ارائه نمیشود، اما در سیاست جدید آزمون های سیسکو شما هر امتحان پاس شوید چه در سطح Core و چه در سطح Concentration یک مدرک با آن تخصص که به آن Cisco Certified Specialist گفته می شود به اسم شما صادر می شود.

نکته ای که وجود دارد این است که دانشجو می تواند براساس علاقه خود اول اگزم Concentration شرکت کند سپس اگزم Core را بدهد یا برعکس ! در اصل هیچ اجباری برای رعایت در روش امتحان دادن نیست، اما توصیه بر این است که علاقمندان اول در اگزم Core شرکت کنند سپس در اگزم Concentration .

و اما در سطح CCIE گرایش های زیر را خواهیم داشت:

 • CCIE Enterprise Infrastructure
 • CCIE Enterprise Wireless
 • CCIE Data Center
 • CCIE Security
 • CCIE Service Provider
 • CCIE Collaboration

همانطور که مشاهده میکنید CCIE در سطح Enterprise دارای دو بخش به نام های Wireless و Infrastructure می باشد همچنین دیگر گرایشی به نام Design در CCIE نداریم چرا که Design یک آزمون بعنوان Concentration در سطح CCNP Enterprise می باشد.

در سطح CCIE دیگر آزمونی به عنوان CCIE written نداریم و به جای آن باید آزمون Core آن را بدهیم.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص سیاست های جدید آزمون های سیسکو به سایت cisco.com/go/nextlevel مراجعه کنید.

MJ K
MJ K

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطلب مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :